Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Seimo Pirmininko atstatydinimas


A.Račas: Kai įstatymai taikomi pagal poreikį  
Artūras Račas, Portalas "Delfi"", 2006 09 27 
Praėjusią savaitę Seimas balsavo dėl nepasitikėjimo Seimo pirmininku Viktoru Muntianu. Balsavimo rezultatus žinome: už Seimo pirmininko nušalinimą iš pareigų pasisakė 36 parlamentarai, prieš – 22, dar 11 Seimo narių balsavime dalyvavo, tačiau savo pozicijos išreikšti nepanoro ir tiesiog sugadino balsavimo biuletenius.
Beje, iš valdančiosios koalicijos balsavime dalyvavo tik konservatoriai. Visoms kitoms valdančiosios koalicijos frakcijoms buvo uždrausta dalyvauti balsavime. Tai nestebina, nes juk ne pirmą kartą tautos išrinktieji balsuoja kojomis. Vis dėlto apie koalicijos stiprybę ir pasitikėjimą vieni kitais šis faktas nemažai pasako.
Kaip ten bebūtų, galutinis tikslas pasiektas: V. Muntianas ir toliau vadovaus Seimui, o valdančioji koalicija pirmą išbandymą ugnimi atlaikė. Visa procedūra įvyko tyliai ir neskausmingai, be didesnių diskusijų ir be didesnių atgarsių.
Šiek tiek keista, nes kalbama buvo ne apie kasdienį įvykį, o apie Konstitucijos pažeidimą. Galbūt ne tokį šiurkštų, kokie buvo nustatyti prieš porą metų, tačiau vis tiek įvykusį.
Bent jau taip nusprendė Lietuvos Vyriausiasis administracinis teismas, kurio nutartis buvo galutinė ir neskundžiama ir liko galioti net po to, kai Seimas nusprendė, kad V. Muntianas nekaltas.
Gali būti, kad taip ir yra. Galbūt V. Muntianas iš tiesų nepažeidė Konstitucijos, kritikuodamas kai kuriuos jam nepatikusius Lietuvos teismų sprendimus. Gali būti, kad jis nenusižengė įstatymams ir slėpdamas Vyriausiojo administracinio teismo nutartį savo seife, nors buvo įpareigotas apie ją tuojau pat informuoti Seimą.
Taip pat gali būti, kad, net jei V. Muntiano kalbos prieštaravo Konstitucijai, jis vis tiek nekaltas, nes ne Vyriausiojo administracinio teismo kompetencija tai konstatuoti.
Turint visa tai galvoje, visiškai įmanoma, kad balsavimas dėl nepasitikėjimo V. Muntianu Seime iš tiesų tebuvo keršto akcija, tai yra: liberaldemokratai keršijo už savo lyderį Rolandą Paksą, o Darbo partija keršijo už išdavystę.
Gali būti, tačiau mes, atrodo, niekada to nesužinosime, nes išsiaiškinti visa tai įmanoma tik vieninteliu būdu. Seimas turėjo kreiptis į Konstitucinį Teismą ir prašyti jo išaiškinimo. Pirmiausia ar V. Muntiano kritika teismų atžvilgiu gali būti vertintina kaip Konstitucijos pažeidimas? Jei taip, ar šis pažeidimas buvo šiurkštus ir dėl jo turi būti pradėtas apkaltos procesas?
Be to, atsakydamas į aukščiau minėtus klausimus, Konstitucinis Teismas tikriausiai galėtų vieną kartą ir visiems laikams išaiškinti, kieno kompetencijai Lietuvoje priklauso Konstitucijos aiškinimas: po Vyriausiojo administracinio teismo sprendimo atrodo, kad, priešingai nei teigiama Konstitucijoje, tokią teisę turi ne tik Konstitucinis Teismas.
Kaip yra iš tikrųjų, tikriausiai taip ir nesužinosime, nes nepaisant Seime nuskambėjusių pavienių raginimų, pats V. Muntianas Seimo kreipimosi į Konstitucinį Teismą neinicijavo, nepadarė to ir tokią idėją kėlę Seimo nariai iš Liberalų sąjūdžio, konservatorių ir Darbo partijos frakcijų.
V. Muntianą galima suprasti – pačiam į kilpą lįsti nesinori. Ką žinai, dar ims netyčia ir užsiverš. Darbo partijos pozicija taip pat suprantama – Konstituciniam Teismui priėmus palankų V. Muntianui sprendimą, ši partija prarastų galimybę nuolat visiems priminti apie Seimo pirmininko nuodėmes. O dar ir visai įmanoma, kad sprendimas pastarajam gali būti palankus.
Kodėl visos kitos partijos nenori aiškumo, geriausiai paaiškino socialdemokratas Juozas Olekas, viešai pareiškęs, kad viską lemia dabartinė politinė situacija. „Geriau, kad Seime būtų stabili padėtis“, – sakė jis.
O į visa kita, įskaitant ir teismų darbą, jų kompetenciją, Konstituciją ir teisę, apskritai nusispjauti. Pastarųjų žodžių, tiesa, J. Olekas garsiai nepasakė, bet, sprendžiant iš to, kas įvyko, tiek jis, tiek jo kolegos valdančiojoje koalicijoje, įskaitant konservatorius ir liberalcentristus, neabejotinai taip mano.
Mat jie visi tikri valstybininkai. O valstybininkams svarbiausia valstybės stabilumas. Bet kokia kaina. Net leidžiant teismams užsiimti tuo, kas jiems nepriklauso, ir įstatymus bei Konstituciją taikant pagal poreikį.
Ir taip jau 17 metų Kartais net pradedi manyti, kad gali ir nebesulaukti, kol visi pavojai praeis, ir Lietuvoje įstatymai galios ne taip, kaip kam nors reikia, o taip, kaip jie parašyti.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas