Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Seimo Pirmininko atstatydinimas


Dešinieji išsaugojo Muntiano postą  
Jūratė Skėrytė, Dienraštis "Lietuvos žinios"", 2006 09 22 
Seimo pirmininko Viktoro Muntiano atstatydinimo iniciatoriams pavyko surinkti vos pusę reikalingų balsų. Dešinioji opozicija, nors ir negailėjo kritikos parlamento vadovui, už jo atstatydinimą nebalsavo.
Vakar Seime nepavyko pakartoti parlamento pirmininko nuvertimo scenarijaus. Pavasarį socialliberalas Artūras Paulauskas buvo atstatydintas, kai tuometinė valdančioji koalicija parlamente turėjo daugumą balsų. Paulausko įpėdiniui, Pilietinės demokratijos partijos vadovui Viktorui Muntianui Seimo pirmininko postą pavyko išsaugoti, nors jo užnugaryje tebuvo valdančioji mažuma. Interpeliacijos iniciatoriams per slaptą balsavimą vakar pavyko surinkti tik 36 balsus iš 71. Pagal Seimo Statutą parlamento vadovui nušalinti reikia ne mažiau kaip pusės - 71 iš 141 - Seimo narių balsų. 22 tautos išrinktieji balsavo prieš nepasitikėjimą Muntianu, 11 biuletenių rasta negaliojančių. Tokiu būdu Muntianas iki rudens sesijos pabaigos gruodį įgijo neliečiamybę. Statutas numato, kad Seimo nariai negali vienos sesijos metu pakartotinai reikalauti, jog būtų atleistas tas pats pareigūnas.
Pripažino klaidą
Nepasitikėjimą parlamento pirmininku inicijavo frakcijos "Tvarka ir teisingumas" (liberalai demokratai) nariai. Jų iniciatyvą palaikė dalis Darbo partijos ir Naujosios sąjungos frakcijų narių. Pretekstu skelbti nepasitikėjimą Muntianu tapo birželio 30-ąją priimta Vyriausiojo administracinio teismo nutartis, kad visuotiniame teisėjų suvažiavime komentuodamas eksprezidento Rolando Pakso rėmėjo Jurijaus Borisovo išsiuntimo iš Lietuvos bylą Seimo pirmininkas pažeidė Konstitucijos ir Teismų įstatymo reikalavimus, garantuojančius teismų ir teisėjų nepriklausomumą. Tuomet Muntianas pareiškė: "Sunku net įsivaizduoti valstybę, kuri leistų užsienio piliečiui (Borisovui - aut.) grasinti prezidentui ir likti nenubaustam ar bent likti neišsiųstam iš šalies, kurioje buvo grasinama". Tuo metu teismas sprendimo Borisovo byloje dar nebuvo priėmęs. Tačiau vertindamas šią kalbą Vyriausiasis administracinis teismas, pasak Muntiano, vadovavosi ne jo pasakytais žodžiais, o laikraštyje paskelbta citata, kuri nėra tiksli. "Nesiekiau daryti spaudimo teismams, tik išsakiau savo poziciją dėl teisingumo neišvengiamumo, nepakantumo nebaudžiamumui", - kalbėjo Seimo vadovas. Jis pripažino padaręs klaidą, nes kalbėjo apie konkrečią bylą, esą reikėjo šnekėti apie bendras tendencijas. "Čia tam tikras mano nepatyrimas - sakau tai, ką galvoju. Šiandien taip nedaryčiau", - Seimo tribūnoje atgailavo Muntianas. Seimo pirmininkas tvirtino atsidūręs nepavydėtinoje padėtyje, nes minėta teismo nutartis yra neskundžiama. Anot Muntiano, jo negalima apskųsti net Konstituciniam Teismui. Aiškindamasis kolegoms Muntianas atkreipė dėmesį, kad Vyriausiasis administracinis teismas savo nutartyje nieko nekalba apie jo padaryto pažeidimo lygį. "Ši nutartis gali būti laikoma rekomendacinio pobūdžio ir teisinių pasekmių nenumato", - pareiškė politikas.
Kliuvo teismams
Nors privalėjo užduoti klausimus Seimo pirmininkui, parlamentarai daugiausia piktinosi teismais. "Man per netrumpą laiką, kai dirbu Seime, yra toks pirmas atvejis, kai teismai pradeda reguliuoti ir kištis į aukščiausios valdžios institucijos veiklą, ką turime atleisti iš darbo, kam atimti mandatą ir visa kita. Seimo narys, išreiškęs nuomonę, persekiojimas už kritiką", - teismo nutartimi stebėjosi socialdemokratas Algimantas Salamakinas. Liberalas Gintaras Šileikis siūlė net parengti Teismų įstatymo pataisą ir numatyti pačių teismų atsakomybę už savo sprendimus. "Jeigu teismas vadovavosi citata iš laikraščio, o ne iš kalbos, jis pats pažeidė žmogaus teises", - svarstė parlamentaras. Tik interpeliacijos autoriai teisino teismo nutartį ir piktinosi Muntianu. "Ar mums reikia tų teismų sprendimų laikytis, jei jie tokie neaiškūs ir migloti", - kolegų kritiką atrėmė "darbiečių" lyderis Kęstutis Daukšys. Liberaldemokratai Dailis Barakauskas ir Remigijus Ačas pamokslavo apie teismų sprendimų neliečiamybę. Tik Mišriai grupei priklausantis Petras Gražulis prisipažino balsuosiąs už Muntiano atstatydinimą, nes šis parlamento pirmininku tapo būdamas Darbo partijos atstovas.
Nepatenkinti darbu
Tačiau Muntianas daugiau kritikos sulaukė dėl prasto pareigų atlikimo. "Kai tapote Seimo pirmininku, nesiimta jokių ryškesnių reformų privilegijų sistemai išgyvendinti, mūsų siūlymai išnaikinti iš Seimo kanceliarijos feodalizmo apraiškas atsitrenkė į abejingumo sieną, - priekaištavo Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis. - Iki šiol neturime naujo Seimo kanclerio". "Jums, kaip Seimo pirmininkui, tikrai yra kur tobulėti", - lygindamas Muntianą su kitais parlamento vadovais teigė konservatorius Antanas Matulas. Nors ir kritikavo Muntiano darbą, opozicijai priklausantys konservatoriai ir liberalai interpeliacijos nepalaikė. Už Muntiano atstatydinimą nebalsavo ir dalis "darbiečių". Seimo pirmininko atstatydinimas greičiausiai būtų sugriovęs mažumos Vyriausybę, dar labiau įklampinęs parlamentą į sunkius valdžios dalybų procesus, kurie liko nebaigti pavasarį žlugus tryliktajai Algirdo Brazausko Vyriausybei.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas