Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Seimo Pirmininko atstatydinimas


Seimo pirmininko postas - ne dovana  
Dienraštis "Respublika", 2006 08 11 
Po mėnesio prasidėsiantis naujas politinis sezonas bus išbandymas pirmą kartą naujausioje Lietuvos politinėje istorijoje suformuotai mažumos Vyriausybei, vadovaujamai Gedimino Kirkilo. Taip pat ir Seimui, kuriame valdančioji koalicija neturi daugumos, bei Seimo pirmininkui Viktorui Muntianui, kuriam opozicija grasina nepasitikėjimu. Išskirtiniame interviu naujienų agentūrai ELTA Seimo pirmininkas, Pilietinės demokratijos partijos lyderis prognozuoja būsimojo politinio sezono ypatumus, mažumos Vyriausybės ateitį, Pilietinės demokratijos ir Darbo partijų perspektyvas.
- Kokio tikitės politinio rudens, kokie Seimo laukiantys darbai, Jūsų nuomone, būtų svarbiausi?
- Akivaizdu, kad susidarė nauja politinė kokybė. Lietuvoje taip dar nėra buvę, kad būtų patvirtinta mažumos Vyriausybės programa. Todėl, be jokios abejonės, atsiras naujas patyrimas. Ateinantis politinis sezonas bus gana įtemptas, sudėtingas, kartu ir įdomus. Manau, kad pozicijai ir opozicijai atsiras nauja galimybė ir tam tikra prievolė ieškoti tarpusavio susitarimo. To anksčiau nebūdavo. Jeigu mums pavyks laikytis susitarimų ir suderintų principų, tai manau, kad šiuos metus užbaigsime rezultatyviai. Svarbiausias rudens sesijos ypatumas yra tai, kad valstybės biudžetą pateiks mažumos Vyriausybė, todėl visiškai tikėtina, jog pagrindinis šalies finansinis dokumentas bus svarstomas kur kas aštriau ir giliau negu iki šiol. Tai, kad Seimo Audito komitetui, Seimo Etikos ir procedūrų bei Antikorupcijos komisijoms vadovaus opozicijos atstovai, irgi turės didelę įtaką, nes į mažumos Vyriausybės veiklą bus nukreiptas griežtas ir nepatiklus opozicinės Seimo pusės žvilgsnis.
- Jūs pradėjote vadovauti Seimui, kai jau buvo kilęs privilegijų skandalas. Kaip Jūs manote, ar pavyks Parlamentui atsikratyti to paskui jį dar tebesivelkančio tarnybinių privilegijų skandalo šleifo?
- Būtų labai gerai, jei pirmiausia išsiaiškintume, kas tai yra privilegija, nes ne viskas gali būti laikoma privilegija. Tai gali būti ir įstatymo reglamentuotos tam tikros paslaugos. Privilegija, kaip aš įsivaizduoju, yra tai, ko nėra numatyta įstatymuose arba įstatymams prieštarauja. Norėčiau užtikrinti, kad dėl kai kurių privilegijų atsisakymo, pavyzdžiui, ne įstatymo numatyta tvarka išnuomotų Seimo patalpų maitinimo paslaugas teikiančioms įmonėms, mes ieškome ir, aišku, surasime sprendimą. Artimiausiu metu bus sutvarkytos ir Seimo autoūkio problemos. Manau, kad Seime tikrai neliks vietos privilegijoms, o įvairios paslaugos bus teikiamos tik įstatymų nustatyta tvarka. Visi šie privilegijų reiškiniai nėra būdingi vien tik Lietuvos Respublikos Seimui, tai praktiškai yra daugelyje valstybės įstaigų. Pabrėžiu: su tuo mes tikrai kovosime.
- Dėl privilegijų skandalo iš pareigų buvo atleistas ir Seimo kancleris Arvydas Kregždė, Kada Seimas turės naują kanclerį?
- Manyčiau, kad tai nebus paprasta vien dėl to, kad kancleris turi lyg ir 141 darbdavį - tai yra kiekvieną Seimo narį, ir į kiekvieno parlamentaro nuomonę reikės atsižvelgti. Tai be galo sudėtingas problemos sprendimas, tačiau kitokio nenumato Seimo Statutas. Manau, kad man reikės teikti keletą kandidatų.
- Vasarą Jums nepavyko pateikti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sekretoriaus Valdo Rupšio kandidatūros į Seimo kanclerio pareigas. Kaip Jūs vertinate naujas opozicijos iškeltas abejones dėl jo turto įgijimo teisėtumo?
- Aš tai įvardyčiau kaip grėsmę valstybei, nes jeigu žmogus devynerius metus dirbo valstybės tarnyboje kaip ministerijos sekretorius, tai yra aukščiausiu lygmeniu, ir visiems viskas buvo gerai, o dabar, įdėmiau pasidomėjus, kažkas atsirado? Manau, kad visa tai reikia įvertinti kaip aštrią valstybės tarnybos kadrų parinkimo problemą. Kaip galėjo atsilikti, kad jis ilgą laiką dirbo atsakingu pareigūnu, buvo viešas asmuo, tačiau niekas jo turto problemų nenagrinėjo? Tai gal tų problemų ir nėra, gal jos dirbtinai sukurtos?
- Ar Jūs atsisakysite V.Rupšio kandidatūros?
- Aš nenoriu pasakyti, kad turintis turto žmogus jau savaime yra blogybė. Reikia visada išsiaiškinti, ar jis tą turtą įsigijo teisėtai, ar tam turėjo pakankamai pajamų.
- Kai kurie Seimo nariai skundžiasi dėl blogų gyvenimo sąlygų Seimo viešbutyje. Kaip Jūs jaučiatės ten gyvendamas?
- Tie statiniai, kurie buvo statyti tuo pačiu metu kaip ir mūsų Seimo viešbutis, turėjo nemažai kokybės trūkumų. Tas viešbutis - ne išimtis. Jis nėra sandarus, oro užteršimas ir triukšmingumas yra didesnis, negu leidžia bet kokios normos. Pastovėkite nors minutę tunelio pusėje ir įsitikinsite. Reikia svarstyti, ar tą pastatą reikėtų kapitališkai remontuoti, ar ieškoti visiškai kitokio problemos sprendimo. Jeigu įstatymai leis, galbūt tą turtą, kurį mes valdome patikėjimo teise, būtų galima parduoti ir tas lėšas panaudoti naujoms investicijoms. Tai, ko gero, būtų geriausia išeitis.
- Kaip rodo patirtis, daugelis partijų, atsiradusių iš kitų partijų, yra trumpalaikės: kaip jos žaibiškai atsiranda, taip ir išnyksta iš politinės arenos. Kokią politinę perspektyvą prognozuojate Pilietinės demokratijos partijai?
- Esu išrinktas Kauno-Kėdainių vienmandatėje apygardoje, ir mane pirmiausia rinko kaip Viktorą Muntianą, o ne kaip partijos narį. Tie žmonės, kurie yra kartu su manimi Pilietinės demokratijos partijoje, praktiškai ir buvo Darbo partijos kūrėjai. Mes, Pilietinės demokratijos partijos nariai, negalėjome susitaikyti su tuo, kas vyko Darbo partijoje, nes deklaruoti programiniai tikslai nebuvo vykdomi, partijos valdyme nesiremta tais principais, dėl kurių buvo susitarta steigiant partiją, ten atsirado vietos nesąžiningumui, nedemokratiniam autoritariniam valdymui. Todėl buvome priversti kurti naują partiją.
- Kaip Jums, kaip buvusiam Kėdainių merui, atrodo, ar merai turėtų būti renkami tiesiogiai? Ar Seimui užteks politinės valios įteisinti tiesioginius merų rinkimus?
- Tenka apgailestauti, kad būsimiems rinkimams nesuspėsime įteisinti tiesioginių merų rinkimų. Todėl manau, kad reikėtų kalbėti ne apie tiesioginius merų rinkimus, bet apie reitingavimą proporcinėje rinkimų sistemoje. Reitinguojant galima išryškinti asmenybes, lyderius ir galimus savivaldybių merus. Tačiau kol kas be mero rinkimų taryboje dar neapsieisime. Mano supratimu, tiesioginiai rinkimai yra reikalingi, nes reikia kurti prielaidas atsirasti pilietinei visuomenei.
- Jūs - buvęs Darbo partijos vicepirmininkas, vienas iš jos steigėjų, todėl tikriausiai gerai jaučiate tos partijos pulsą. Po šią partiją užklupusių problemų su teisėsauga, kaip įtariama, aptiktos "juodosios buhalterijos" kai kurie politikai prognozavo, kad ji visai išnyks iš politinio žemėlapio. Kokią ateitį Jūs matote Darbo partijos nariams?
- Už tai, kas dabar atsitiko Darbo partijai, didžiausia kaltė tenka buvusiam partijos pirmininkui Viktorui Uspaskich. Visi kiti prie visų tų blogybių praktiškai neprisidėjo. Jeigu ten būtų įvykę pasikeitimų, jeigu būtų atsisakyta buvusio valdymo stiliaus, grįžta prie programinių principų, kurie buvo deklaruojami partijos kūrimosi pradžioje, manau, kad jie galėtų dalyvauti politiniame Lietuvos gyvenime. Aišku, būtina atsiriboti nuo praėjusio laikotarpio klaidų, kritiškai jas įvertinti. Paskui būtų galima žengti žingsnį į priekį.
- Kokia Jūsų, kaip politiko, padaryta klaida buvo, Jūsų vertinimu, didžiausia?
- Aš labai pasitikėjau V.Uspaskich ir labai nusivyliau juo kaip žmogumi. Kažin ar stipriau įmanoma nusivilti. Manau, kad tas nepagrįstas pasitikėjimas ir yra didžiausia mano klaida, susijusi su V.Uspaskich. Nusivyliau juo kaip žmogumi, kuris nesilaiko susitarimų, pagrindinių principų ir moralės normų.
- Valdančioji koalicija neturi daugumos, jokiais susitarimais nėra įtvirtinta, kad Seimo pirmininko vieta atitektų pilietininkams. Kaip manote, ar pavyks Jums išsilaikyti poste, kai teismas apkaltino Jus, kad pareikšdamas nuomonę apie konkrečią bylą pažeidėte Konstituciją, kai opozicija neslepia ketinimų inicijuoti nepasitikėjimo procedūrą?
- Posto aš nesilaikysiu, tai nėra kokia nors dovana. Bet, siekiant vykdyti Vyriausybės programą ir joje užfiksuotus tikslus, būtinas sutartinis darbas tiek Vyriausybėje, tiek Seime. Aš pasiryžęs tą programą vykdyti, žinoma, jeigu tokia bus Seimo narių valia. Jeigu nebus tokios valios, manyčiau, kad gali atsirasti ir kitas pirmininkas.
- Ar Jūsų šeima, pasilikusi Kėdainiuose, nesijaučia nuskriausta?
- Labiausiai šioje situacijoje man gaila šeimos, nes mes gyvename atskirai. Jeigu ir atostogų laikotarpiu netenka pabūti kartu, tai ir aš jaučiuosi nuskriaustas, ir mano šeima.
- Dar liko šiek tiek vasaros. Ar ketinate kur nors paatostogauti? Kokios Jums yra geriausios atostogos - prie jūros, užsienyje ar Lietuvoje?
- Labai noriu fiziškai aktyvių atostogų. Kartu norėčiau, kad niekas nedrumstų jų dvasinės ramybės. Man ne taip jau svarbu, ar atostogas praleisiu savo sodyboje kaime, ar kur nors prie jūros.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas