Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Intelektinis turtas


Grūto parko skandalas virsta tarptautiniu 
Julius Girdvainis, Dienraštis "Respublika", 2007 02 12 
Šiandien Grūto parko įkūrėjas verslininkas Viliumas Malinauskas laukia BBC televizijos filmavimo grupės. Jo teigimu, britų žurnalistai gavo užduotį išsiaiškinti, ar tiesa, kad ketinama rinkti mokesčius už leninus ir Stalinus jau beveik septyniolika metų nuo Sovietų Sąjungos laisvoje valstybėje. Demontuotas komunistinę Lietuvą menančias skulptūras į nuosavą Grūto parką sutempęs V.Malinauskas nusprendė pasipriešinti autorių teisių gynėjams. Jis viešai atsisakė mokėti autorinį honorarą skulptoriams, kuriems tik dabar parūpo jų sovietmečio kūriniai. Tuo tarpu Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūros (LATGA-A) vadovas Edmundas Vaitekūnas nusiteikęs ryžtingai ir teigė, kad autorinį atlyginimą iš V.Malinausko išsireikalaus net per antstolius. LATGA-A vadovaujasi įstatymu, kuris gina visus autorius, net ir kūrusius leninus ar stalinus.
Leninus paslėpė plėvele
V.Malinauskas savo parko kavinėje pirmiausia išjungė garso aparatūrą, grojusią sovietmečio maršus, nes ir už juos LATGA-A pareikalavo mokėti. Vėliau kai kurias skulptūras, kurias sukūrė su LATGA-A sutartis sudarę skulptoriai, uždengė juoda polietileno plėvele. Savo lėšomis itin lankomo parko įkūrėjas iš valstybės įsigijo 39 skulptūras, tiek pat darbų jam perduota saugoti ir eksponuoti.
Garsus darbas - ne ten
Skulptorius Bronius Vyšniauskas sukūrė garsiąją Kryžkalnio Motiną, kuri po Nepriklausomybės atkūrimo buvo net sprogdinama, vėliau daug metų gulėjo sandėliuose Raseinių rajone, kol prieglobstį rado Grūte. Menininkas sako žinojęs apie savo monumentalaus darbo likimą, tačiau neturėjęs pinigų jo išpirkti iš paminklo savininkės - valstybės. "Ten (Grūto parke - red. past.) yra nešvarūs dalykai, o ir pats V.Malinauskas yra nešvarus verslininkas, nors jo sūnus, Druskininkų meras, padorus žmogus, - "Respublikai" sakė B.Vyšniauskas. - Manęs klausė, ar galima perkelti skulptūrą į parką, bet ką galėjau pasakyti - skulptūra juk ne mano". B.Vyšniauskas teigia, kad parko įkūrėjas elgiasi negražiai nemokėdamas autoriams jokių pinigų, tačiau labiausiai menininkui gaila, kad Kryžkalnio Motina atsidūrė tarp komunistinių vadų paminklų. Kūrėjas teigia, kad jo darbas net nekvepia ideologija. Jį atidengiant net aukšti svečiai iš Maskvos stebėjosi, kur "toje moteriškėje" yra propaganda.
Kūrėjas nejaučia gėdos
Skulptorius Konstantinas Bogdanas piktinosi, kad kilus konfliktui tarp Grūto parko įkūrėjo ir LATGA-A niekas nesikreipė į jį. Grūto parke yra eksponuojami du K.Bogdano darbai - Jonavos centrinę aikštę puošęs Leninas ir Lenino su Kapsuku paminklas, stovėjęs prie Vilniaus universiteto (VU) fakultetų Saulėtekyje. "Pernai man LATGA-A atsiuntė raštą, ar sutinku, kad mano darbai, kurie pateko į Grūto parką, būtų apmokestinti, - "Respublikai" pasakojo K.Bogdanas. - Nepasirašiau, nes jau kartą valstybė man už juos sumokėjo. Už kiekvieną paminklą gavau po kelis tūkstančius rublių". "Iš V.Malinausko nieko nereikalavau ir nereikalauju, - tvirtino K. Bogdanas. - Juo labiau, kad sužinojęs, jog ten atsidurs mano darbai, pats nuvykau, išrinkau jiems vietą, su V.Malinausku ta proga po taurelę pakėlėme. Anksčiau kėliau triukšmą tik dėl to, kad demontuoti paminklai mėtosi, kitus sprogdina, o Kultūros ministerija tik pro pirštus žiūri. Ne mano reikalas, kad V.Malinauskas ima pinigus iš lankytojų. Man, kaip menininkui, svarbiausia, kad jis sutvarkė ir mano, ir kolegų darbus, gražiai juos pastatė. Beje, tame parke yra visi meniniu požiūriu geriausi sovietmečio darbai". K.Bogdanas teigė niekada neišsižadėsiantis savo "ideologinės" kūrybos, nes teko išgyventi gana sunkią epochai Jo teigimu, tai, kas puošė netolimos praeities Lietuvos miestus, turi pamatyti ir dabartinis jaunimas, kuris apie sovietmetį nieko nežino.
K.Preikšas išgelbėjo nuo bado
Vieną iš trėmimų laikų Komunistų partijos funkcionieriaus, vėliau - LTSR kultūros ministro Kazio Preikšo skulptūrą sukūrė Nijolė Gaigalaitė. Šis darbas, sovietmečiu stovėjęs Šiauliuose, o dabar - Grūto parke, menininkei padėjo išgyventi nepriteklių. Demontuoto paminklo likimu kūrėja nesidomėjo, tačiau pyksta, kad V.Malinauskas jį į Grūtą perkėlė neatsiklausęs jos, atsisako jai mokėti. Už K.Preikšo sukūrimą N.Gaigalaitė gavo sovietmečiu itin didelį honorarą - 5000 rublių. "Kai Lionginas Šepetys liepė sukurti K.Preikšą, man tai buvo išsigelbėjimas, nes viena auginau mažą dukrelę, o namuose nebuvo ką valgyti. Žinojau, kad jei atsisakysiu, daugiau užsakymų turbūt negausiu", - pasakojo N.Gaigalaitė. - Kad ir koks būtų tas mano darbas, vis tiek negražu, kad jį paėmė be mano sutikimo. Jei būtų valdžia paėmusi - nieko nesakyčiau, bet juk paminklu dabar naudojasi verslininkas".
Nesidomėjo sovietiniu kūriniu
Lietuvos dailininkų sąjungos pirmininkas Vaclovas Krūtinis sukūrė sovietinio funkcionieriaus Igno Gaškos portretinį biustą, kuris stovėjo viename Pakruojo rajono miestelyje. Iš užsakovo - rajono vykdomojo komiteto - kūrėjas gavo apie 1600 rublių honorarą. V.Krutinis teigė palaikęs parko steigimo idėją, tačiau tuomet niekas nekalbėjo, kad lankymasis čia bus mokamas. Jis piktinasi, kad V.Malinauskas parką apmokestino, tačiau su čia esančių darbų autoriais pinigais nesidalija. "Šiandien svarstau, ar mes, autoriai, elgiamės moraliai, norėdami ką nors gauti už tuos darbus? - svarstė V.Krutinis. - Bet ar moralu daryti verslą iš amoralių darbų? Kodėl yra geras tas, kuris sukūrė tą verslą? Be to, per šešiolika Nepriklausomybės metų lietuvių moralė žlugo tiek, kad jau moksleiviai į Grūto parką važiuoja švęsti atgaivintų sovietinių švenčių ir tos skulptūros žmonėms pasidarė brangios".
Gresia milžiniški ieškiniai
LATGA-A vadovas Edmundas Vaitekūnas teigė, kad V.Malinauską autorių teisių gynėjai paliks ramybėje tik tuomet, jei šis iš parko lankytojų neims pinigų. Be to, jis perspėjo, kad Grūto parko šeimininkui gresia ir nauji nemalonumai. "V.Malinauskas uždengė skulptūras, o tai yra jau neturtinių teisių pažeidimas. Už tai jau gresia mokėti ne 6 proc. autorinio atlyginimo, o kad ir 600 tūkst. litų - kiek autoriai pareikalautų per teismą, - sakė E.Vaitekūnas. - Įstatymo juk niekas nepakeitė, todėl dirbsime ir nesustosime"
V.Malinauskas spjovė į autorių teises
Grūto parko įkūrėjas Viliumas Malinauskas "Respublikai" teigė, kad pagal pirmąjį sąrašą parke turėjo būti 87 paminklai. Tačiau Kultūros vertybių departamentas jų šalyje aptiko tik 42. Per metus iš biudžeto šiems kūriniams išsaugoti įvairioms valstybinėms įmonėms ar įstaigoms būdavo skiriama po 700 tūkst. litų. "Aš imu mokestį iš lankytojų tik tam, kad parkas kaip nors išsilaikytų. Jau sukišau 7 mln. litų ir išlaikau 60 darbuotojų, - sakė V.Malinauskas. - Tų sovietinių baidyklių niekam nereikėjo tol, kol neatsirado kažkoks pelkinis Malinauskas (V.Malinauskas Grūto parką įkūrė pelkėje - red. past). Aš kviečiau tuos kūrėjus į taiką, V.Krutinis džiaugėsi, o B.Vyšniauskas net apsiverkė ir dėkojo, kad jo Kryžkalnio Motiną išsaugojau ateities kartoms". V.Malinauskas nesupranta, kodėl LAT-GA-A nori apmokestinti Grūto parką, jei pusė čia esančių skulptūrų priklauso valstybei. "Jeigu parke būtų Pirčiupiu Motina ar kas nors panašaus - nekiltų jokių abejonių. Tačiau kai reikalaujama mokėti už leninus ir stalinus - spjoviau aš į tas autorines teises, - piktinosi verslininkas. - Aš tų menininkų vietoje ir toliau sėdėčiau ausis suglaudęs, kaip jie sėdėjo tuomet, kai žmonės vertė jų leninus ar dzeržinskius. Ar galime pamiršti 360 tūkst. į Sibirą išvežtų lietuvių? Kokia dar gali būti moralė, kai žmones trėmusius stabus kūrę menininkai už tai nepriklausomoje Lietuvoje dar prašo pinigų?"

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas